|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | GS, ISO9001, ISO/Ts 16949 |
| Pressure: | 30-38 MPa |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Item | Value |
| Product Name | Excavator Hydraulic Cylinder |
| Outer Tube Diameter | 90mm |
| Inner Tube Diameter | 80mm |
| Rod Diameter | 65mm |
| Maximum Stroke | 1400mm |
| Weight | 997kg |
| Warranty | 14 Months From Production Time |
| Working Pressure | 30-38 Mpa |
| Place of Origin | Shandong,China |
| Color | Client's Request |
Quality Inspection